Skip to content
Home » Cistito simptomai: Kaip suprasti šlapimo takų uždegimą ir jo priežastis?

Cistito simptomai: Kaip suprasti šlapimo takų uždegimą ir jo priežastis?

Cistitas yra šlapimo takų uždegimas, kuris dažnai pasireiškia moterims, tačiau taip pat gali paveikti vyrus ir vaikus. Šiame straipsnyje apžvelgsime cistito simptomus, priežastis, diagnozavimo metodus bei gydymo galimybes.

Kas yra cistitas?

Cistitas paprastai apibūdinamas kaip šlapimo pūslės uždegimas, kurį dažna sukelia bakterinės infekcijos. Nors šis uždegimas gali būti ūminis, kai simptomai atsiranda staiga ir yra intensyvūs, jis taip pat gali būti lėtinis, kai simptomai trunka ilgą laiką ir kartojasi.

Cistito simptomai

1. Dažnas šlapinimasis

Vienas iš pagrindinių cistito simptomų yra dažnas noras šlapintis. Žmonės, kenčiantys nuo cistito, dažnai jaučia būtinybę šlapintis net ir po to, kai tik ką ištuštino šlapimo pūslę.

2. Skausmas ir diskomfortas

Pacientai dažnai skundžiasi skausmu ar diskomfortu, ypač šlapinantis. Tai gali būti aštrus skausmas ar dilgčiojimas, kuris atsiranda šlapinimosi metu ir gali tęstis po jo. Taip pat gali atsirasti skausmas apatinėje pilvo dalyje.

3. Neatpažįstamas šlapimas

Cistitą gali lydėti ir šlapimo pokyčiai, tokie kaip drumstas šlapimas, kuris taip pat gali turėti nemalonų kvapą. Kartais šlapime gali būti matyti ir kraujo, kas gali būti rimtos būklės požymis.

4. Bendrieji simptomai

Cistitas gali pasireikšti ir bendrais simptomais, tokiais kaip karščiavimas, nuovargis, ir bendras silpnumas. Jei infekcija plinta, šie simptomai gali pablogėti.

Cistito priežastys

1. Bakterinės infekcijos

Dauguma cistito atvejų yra sukelti bakterijų, dažniausiai E. coli, kurios natūraliai gyvena žarnyne. Šios bakterijos gali patekti į šlapimo takus ir sukelti uždegimą.

2. Anatomijos ypatumai

Moterims cistito rizika yra didesnė dėl trumpesnio šlaplės ilgio, kuris palengvina bakterijų patekimą į šlapimo pūslę. Taip pat tam tikros anatomijos anomalijos gali prisidėti prie šios būklės atsiradimo.

3. Seksualinė ir higieninė praktika

Neteisinga higiena ir tam tikros seksualinės praktikos gali padidinti cistito riziką. Pavyzdžiui, šlapimo pūslės ir makšties sritis turėtų būti laikomos švariomis, ypač po lytinių santykių.

4. Hormoniniai pokyčiai

Moterims, ypač vyresnio amžiaus, hormonų pokyčiai po menopauzės gali sumažinti makšties ir šlapimo takų apsaugines funkcijas, didindami uždegimo riziką.

5. Imuninės sistemos sutrikimai

Asmenims, turintiems silpną imuninę sistemą dėl ligos, vaistų ar kitų veiksnių, yra didesnė rizika susirgti cistitu. Imuninės sistemos sutrikimai gali apsunkinti organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis.

Cistito diagnozavimo būdai

Diagnozuojant cistitą, gydytojas gali atlikti anamnezę ir fizinį tyrimą. Dažnai naudojami šie diagnostiniai metodai:

1. Šlapimo analizė

Šlapimo mėginys tiriamas laboratorijoje siekiant nustatyti, ar yra uždegimo požymių arba bakterijų. Ši analizė gali padėti patvirtinti cistito diagnozę.

2. Šlapimo kultūra

Jei įtariama bakterinė infekcija, gydytojas gali užsisakyti šlapimo kultūrą, kad nustatytų konkrečią bakteriją ir jos jautrumą antibiotikams. Tai padeda parinkti tinkamą gydymą.

3. Ultragarsas ar kiti vaizdo tyrimai

Kai kuriais atvejais, ypač jei simptomai kartojasi, gali prireikti atlikti ultragarsą ar kitus vaizdo tyrimus, kad būtų nustatyta, ar nėra strukturinių anomalijų šlapimo takuose.

Cistito gydymas

1. Antibiotikai

Dauguma bakterinio cistito atvejų gydomi antibiotikais, kuriuos skiria gydytojas. Svarbu baigti visą gydymo kursą, net jei simptomai išnyksta.

2. Skausmo malšintuvai

Siekiant palengvinti skausmą ir diskomfortą, gydytojas gali rekomenduoti skausmą malšinančius vaistus. Tai gali būti ne steroidiniai vaistai nuo uždegimo (NSAID) arba specifiniai vaistai, skirti šlapimo takų skausmams.

3. Gydomosios priemonės

Gydymo metu taip pat gali būti rekomenduojamos gydomosios priemonės, tokios kaip daug skysčių vartojimas, kad šlapimo takai būtų išplauti, ir šaltieji kompresai ant apatinės pilvo dalies, kad sumažintų skausmą.

4. Prevencijos metodai

Po gydymo svarbu imtis prevencinių priemonių, kad būtų išvengta cistito pasikartojimo. Tai apima tinkamą asmeninę higieną, pakankamą skysčių vartojimą, ir galbūt pokyčius seksualinėje praktikoje.

Cistitas gali būti nemalonus ir įkyrus sutrikimas, tačiau tinkamai diagnozavus ir gydant, galima pasiekti gerų rezultatų. Jei atsiranda minėtų simptomų, svarbu kreiptis į gydytoją ir laiku gauti reikiamą pagalbą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *