Plaučių uždegimas, dar vadinamas pneumonija, yra rimta būklė, kuri gali paveikti bet kurį asmenį, nepriklausomai nuo amžiaus. Ši liga gali būti bakterinė, virusinė ar grybelinė, o jos simptomai gali varijuoti nuo lengvų iki sunkių. Svarbu žinoti, kaip atpažinti šią ligą ir kada reikėtų kreiptis į gydytoją.
Plaučių uždegimo simptomai

Plaučių uždegimo simptomai gali būti skirtingi priklausomai nuo uždegimo sunkumo ir paciento amžiaus. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra:
1. Kosulys
Kosulys, susijęs su plaučių uždegimu, gali būti sauso arba šlapio tipo. Sausas kosulys dažnai pasireiškia ankstyvosiose pažeidimo stadijose, o vėliau gali tapti šlapiu, kartu su skreplių išsiskyrimu, kurie gali būti gelsvi arba žali.
2. Karščiavimas
Karščiavimas yra vienas iš pagrindinių simptomų, rodančių organizmo uždegiminę reakciją. Pirmiausia temperatūra gali būti nedidelė, tačiau, vystantis ligai, ji gali pakilti virš 39°C.
3. Dusulys
Dusulys arba kvėpavimo sutrikimai gali būti labiausiai neraminantis plaučių uždegimo simptomas. Pacientai gali jausti sunkumą kvėpuojant, ypač fizinio krūvio metu, arba net ramybės būsenoje.
4. Krūtinės skausmas
Krūtinės skausmas gali pasireikšti, kai pacientas kosėja arba giliai kvėpuoja. Šis skausmas gali būti aštrus arba spaudžiamasis, ir gali rodyti uždegimą arba pleuros dirginimą.
5. Nuovargis
Nuovargis ir bendras silpnumas yra dažni simptomai, susiję su plaučių uždegimu. Pacientai gali jaustis labai išsekę, net jei jie nesivargina fizine veikla.
6. Raumenų ir sąnarių skausmas
Daugelis žmonių, sergančių plaučių uždegimu, skundžiasi raumenų ir sąnarių skausmu. Tai gali būti dėl uždegiminio proceso organizme ir imuninės sistemos atsako.
Kada kreiptis į gydytoją?

Nors kai kurie plaučių uždegimo simptomai gali pasireikšti lengvai, svarbu žinoti, kada laiku kreiptis į gydytoją.
1. Jei simptomai negerėja
Jeigu po kelių dienų namuose vartojamų vaistų (pavyzdžiui, skausmą malšinantys vaistai, karščiavimą mažinantys preparatai) simptomai nesumažėja arba net paaštrėja, būtina kreiptis į gydytoją.
2. Didelis karščiavimas
Jeigu karščiavimas išlieka virš 39°C keletą dienų, tai gali rodyti sunkią infekciją, reikalaujančią medicininės pagalbos.
3. Sunkus dusulys
Jeigu dusulys yra toks stiprus, kad trukdo kasdienėms veikloms arba atsiranda ramybės būsenoje, būtina skubiai kreiptis į gydytoją.
4. Krūtinės skausmas
Jei krūtinės skausmas yra stiprus arba jį lydi kiti simptomai, tokie kaip dusulys ar skausmas kairėje rankoje, gali būti būtina važiuoti į ligoninę, kad būtų išvengta rimtų širdies problemų.
5. Rizikos veiksniai
Asmenys, turintys lėtinių ligų, tokių kaip astma, bronchitas, diabeto ar širdies ligos, turėtų kreiptis į gydytoją net ir mažiausiems simptomams. Taip pat svarbu pasitikrinti, jei esate vyresnio amžiaus žmogus arba turite nusilpusį imunitetą.
6. Dehidracija
Jei pastebėjote, kad atsirado dehidratacijos požymių (pavyzdžiui, tamsus šlapimas, sausos lūpos arba burna), tai taip pat gali būti ženklas, kad reikia medicininės pagalbos.
Plaučių uždegimas yra rimta būklė, kurios simptomai gali greitai pasikeisti ir tapti pavojingi. Laiku atpažinus simptomus ir pasikonsultavus su gydytoju, galima užkirsti kelią sunkioms komplikacijoms ir užtikrinti tinkamą gydymą. Būkite dėmesingi savo sveikatai ir negailėkite laiko pasikonsultuoti su specialistu, jeigu kyla abejonių dėl simptomų rimtumo.